pondelok 11. apríla 2011

Klávesnica a jej história

            Povieme si čo to aj o klávesnici. Vďaka, ktorej tu teraz môžem písať tieto riadky.


Klávesnica patrí medzi technickú časť počítača(hardvér).Je základným vstupným zariadením osobného počítača. Pomocou klávesnice vkladáme znaky a ovládame počítač.  Jednotlivé klávesnice majú vytlačené znaky, funkcie, respektíve čísla, ktoré prezentujú. Pre vytvorenie niektorých znakov potrebujeme stlačiť viacero kláves, či už v určitom poradí alebo naraz. Niektoré klávesy nevypisujú žiadne znaky, ale ovplyvňujú beh počítača. Klávesnica obsahuje aj svetelné diódy, ktorých stlačením zapneme alebo vypneme stav súvisiacich funkcií(napr. Caps  Lock, ktorého zapnutým sa trvalo píšu veľké písmená).
Časti klávesnice:
-Alfanumerická
-Numerická
-Riadiaca
-Funkčné kľúče
- indikačná časť - kontrolky (LED-diódy)

História Klávesnice, Rozloženie Kláves

Klávesnice sú súčasťou počítača už od jeho počiatku. V počiatku bol vstup klávesnice realizovaný pomocou diernych štítkov, ktoré boli spracované čítačkou. Táto metóda nebola výhodná pre zdĺhavú prípravu diernych štítkov. Preto sa neskôr zaviedol vstup realizovaný pomocou elektrických písacích strojov. Tu začína klávesnica dostávať svoj tvar. Klávesnice vychádzajú svojím vzhľadom z písacieho stroja. Vynález, ktorý patentoval v roku 1868 inžinier Christopher L. Sholes.
V roku 1874 prišli Sholes a Glidden s písacím strojom s názvom Typewriter s rozložením klávesnice QWERTY. Názov je odvodený podľa prvých šiestich písmen v prvej rade klávesnice. Nedostatok tohto typu klávesnice bol v tom, že pri rýchlo písaní sa kladivká do seba zasekávali a dokázal písať iba veľké písmena. Za päť rokov predaja sa predalo iba 5000 kusov. Neskôr však táto firma prišla s novou verziou tohto stroja, ktorý vďaka klávese SHIFT mohol písať okrem veľkých aj malé písmená. Tento typ sa pri rýchlom písaní taktiež zasekával, preto najčastejšie používané písmená anglickej abecedy umiestnil, čo najďalej od seba. Lenže aj tu bol nedostatok. Napríklad písmená T a H, ktoré sa v angličtine veľmi často využívajú boli tesne pri sebe, čo spomaľovalo písanie. Toto rozloženie bolo veľmi úspešné a dokonca ho prevzali aj ďalšie spoločnosti, ktoré ho rozšírili do celého sveta. Koncom 19. storočia si každá krajina umiestňovala rozloženie kláves podľa svojich jazykových špecifík. Písacie stroje z rozložením QWERTZ sa dostali do všetkých krajín kde úradným jazykom bola nemčina. Zaujímavé však je, že aj napriek tomu, že dnes už nemčina nie je, v niektorých štátoch úradným jazykom, tak naďalej používajú rozloženie klávesnice QWERTZ. No a napríklad Francúzi používajú rozloženie, kde je Q a W prehodené s A a Z a tak majú rozloženie AZERTY.
Dnes sa mnohí snažia preraziť s novým rozložením kláves. No dodnes sa najviac využíva rozloženie QWERTY, pretože je ťažké preraziť s nejakým novým návrhom a presadiť ho k ľuďom. Každý však môže používať vlastné rozloženie, stačí si prevŕtať klávesy ako potrebujeme a pomocou správnych klávesových máp, ktoré nahráme do systému, môžeme používať čo len chceme.      

   Typy klávesníc

Prvé pôvodné IBM PC XT klávesnice mali 83 klávesov. Obsahovali 10 funkčných kláves na ľavej strane klávesnice, kombinovaný počet podložky a kurzor umiestnený na pravej strane.
Dnes sú využívané klávesnice typu AT. Poznáme viac typov klávesníc. Klávesnica, ktorá sa líšila od základného typu AT tým, že bola rozšírená sa začala objavovať s nástupom firmy Microsoft. Má 104 kláves.                                                                       
Poznáme aj tzv. multimediálne klávesnice, čo je vlastne klasická klávesnica typu AT, rozšírená o klávesy pre ovládanie prehrávača, internetu alebo iných programov.
            Ďalším podtypom je klávesnica ergonomická, čiže to je vlastne klasická AT alebo multimediálna klávesnica. Názov ergonomická, má podľa toho, že má delené hlavné pole a prispôsobený tvar pre pohodlné písanie všetkými desiatimi prstami. Pre ľudí, ktorí však neradi píšu všetkými desiatimi nie je táto klávesnica veľmi vhodná.
            Na notebookoch nájdeme tzv. ,,notebookovské“, ktoré sú bez numerickej časti. No tá sa dá zapnúť pomocou funkčnej klávesy.
            Najnovšie sa začínajú objavovať ďalšie typy klávesníc, hracie klávesnice, ktoré sú nápadné tvarom a ovládacími prvkami.

                                                  
            Bezdrôtové klávesnice sa skladajú vlastne z jednotky, ktorá sa pripojí k PC a zo samotnej klávesnice. Jednotka sa pripojí na USB a s klávesnicou udržuje spojenie pomocou infračerveného, rádiového prenosu alebo Bluetooth prenosu.
Klávesnice dnes obsahujú aj ochranné zariadenia, napr. čítačka odtlačkov prstov a podobne.

                                          Ako funguje Klávesnica?

            Každá z kláves má priradený istý druh kódu(SCAN), po stisnutí klávesy sa dostáva signál z kódom do PC, kde si program prevezme tento kód a prevedie ho do ASCII kódu a uloží do vyrovnávacej pamäte. Celé je to ešte zložitejšie, pretože SCAN nerozlišuje malé a veľké písmená, preto musí program skúmať, či bol alebo nebol stlačený SHIFT alebo CAPS LOCK a až potom písmeno vyhodí.
            Dnes je využívané mechanické rozpoznávanie. A to konkrétne membránové. Funguje na jednoduchom princípe. Pod klávesmi sú tri vrstvy fólie, prvá a tretia obsahujú vodivé cesty, ktoré sú oddelené fóliou druhou, v ktorej sú otvory aby kláves dopadajúci na prvú fóliu mohol spojiť s fóliou treťou a uzavrieť elektrický obvod.
Ďalšími spôsobmi sú: čisto mechanické, to je priame spojenie elektrického obvodu a tzv. kapacitná väzba, kde sa meria kapacita na špeciálnej vrstve kovu, iná je kapacita pri stisnutej klávese a iná pri nestisnutej klávese to je však cenovo náročné preto sa to nepoužíva.
                                  
                                          Pripojenie K PC

            Spôsobov pripojenia klávesnice k počítaču je viac. V histórií sa pripájala cez sériové rozhranie. Najvyužívanejší bol AT konektor, ktorý sa využíval v minulosti. Bol štandardom na základných doskách pred Intelom 486. Neskôr sa využívali PS/2 a USB. Dnes sa najnovšie využíva pripojenie klávesnice k počítaču bezdrôtovo, buď proprietárnym krátkovlnným rádiovým spojením alebo prostredníctvom Bluetooth.

             

            Pri                             
                                           Využitie klávesnice

 bežnom použití sa klávesnica využíva na písanie v textovom editore alebo na zadávanie textových údajov v textovom poli. Ďalej sa klávesnica využíva na zadávanie príkazov počítaču. Napríklad príkaz: simultánne stlačenie kláves Control-Alt-Delete na počítačoch s architektúrou IBM PC. V súčasných verziách Windows umožňuje napr. vypnúť počítač alebo jednotlivé aplikácie. V predchádzajúcich verziách Windows a v systémoch GNU/Linux a MS-DOS Ctrl-Atl-Del reštartuje počítač. Využitie má klávesnica aj v mnohých počítačových hrách, v ktorých sa zvyčajne dajú jednotlivým klávesmi priradiť určité funkcie.


                                   Klávesnica v budúcnosti?

            Ako bude vyzerať klávesnica v budúcnosti, tak to nikto nevie. Veda ide stále dopredu a tak aj vývoj počítačovej technológie, s čoho je jasné, že klávesnica v súčasnej podobe ako ju poznáme, už dlho nebude. V budúcnosti je možné, že sa bude celý počítač ovládať hlasom. Už dnes sa testujú elektronické čipy, ktoré sú implantované priamo do mozgu, ktorý umožňuje riadenie zariadenie.

            Dúfam, že ste si rozšírili svoje poznatky o klávesniciach :).

MS 2011 na Slovensku a šance našich

     Tak čo? Už aj vy sa dostávate do tej správnej prevádzkovej teploty na MS? Lebo ja áno, už sa nemôžem dočkať. MS v hokeji sú po MS vo futbale pre mňa najväčším športovým sviatkom. Už len tri týždne a vypukne to. O čo viac sa môžme tešiť je to, že to bude na Slovensku. Prvýkrát v histórií samostatnosti Slovenskej Republiky! Prvýkrát sa môže udiať aj niečo iné, ešte nikdy nevyhral MS usporiadateľ. Tak čo ak by sme boli prvý? Myslím, že šance tento rok máme veľké. Aspoň ja to takto vidím. Tím by mal náš tréner Glen Hanlon vyskladať skvelý. V bránke budeme mať skvelého Jara Haláka, ktorému budú kryť pravdepodobne chrbát Budaj s Lašákom. Obrancovia ako Jurčina, Štrbák, Graňák,Baranka,Valábik. Útočníci Demitra, Marcel Hossa, Zedník, Stumpel, Ružička, Šatan, Radivojevič, Pánik, Surový, Tatar, Bartečko, Nagy ale aj mnoho ďalších by mali narobiť prievan v obrane súperov. Všetci budeme ešte s očakávaním čakať ako skončí prvé kolo play-off NHL a či nás posilnia chlapci ako Majo Hossa, Gáborík, Kopecký, Sekera, Višňovský, Handzuš, Meszároš, Chára. Samozrejme, že určite všetci nevypadnú ale každý z menovaných by bol veľkou posilou. Na 100 % nás posilní jeden z dvojice Meszároš, Sekera, ktorých tímy nastúpia proti sebe v prvom kole play-off. Je zjavné, že ak vypadnú niektorý chlapci z NHL, tak všetci vyššie menovaní sa na MS nedostanú, lebo ich miesto zaujmú chlapci z NHL. Ale nás len môže tešiť, že Hanlon má z čoho vyberať, horšie by bolo ak by nebolo z čoho. A ako vidím ja vystúpenie našich na MS? Samozrejme, že túžim po zlate. Ale som presvedčený, že do štvrťfinále sa dostaneme ale tam je to už len o šťastí. Čiže môžme všetci len zaželať naším chlapcom veľa šťastia a držať im palce či pri TV alebo priamo na štadiónoch, keď už sa MS konajú u nás. Tak nezabúdajte 29. apríla vypukne tento veľký ošiaľ. Prvý zápas hráme 29. apríla o 20:15. A  ženy, ktoré nemajú rady hokej majú zakázané sa pohybovať v blízkosti televízora a už vonkoncom frflať alebo otravovať mužov! :D Jediné čo môžu je ticho sedieť v kuchyni alebo cez prestávky sa muža spýtať či sa nechce občerstviť :D ! Od 29.4 do 15.5 vládneme pri televízoroch my muži! :)



Na záver ešte dve videá:

Tiež by sme si to mohli zakričať aj tento rok :)
http://www.youtube.com/watch?v=Al90tCIJOQk

A stará dobrá hymna :) :
http://www.youtube.com/watch?v=jRxOcefjD54

Pozrime sa na blogy druhých

     Mal by som si vybrať tri blogy mojich spolužiakov a zhodnotiť ich. Nemyslím si, že ja som práve ten pravý ale môžme to skúsiť :).

     Ako prvý blog, ktorý som si vybral je tento http://vsetkosovsetkym.blogspot.com/
Dávidov blog ma oslovil hneď, už len pre jeho názov, z ktorého môžme vyčítať, žeby sme tu mohli nájsť všetko možné. Tento blog je priehľadný a rýchlo sa tu dá nájsť čo potrebujeme. Možno čo by som zmenil, tak je štýl písma ale to je každého vkus. Ak by som mal zhodnotiť na stupnici od 1 po 10 tak by som mu dal 1. Super :).

     Druhý v poradí je http://figmentsofacrazymind.blogspot.com/
Tak na tomto blogu ma taktiež zaujal jeho názov. Síce moja angličtina je dosť chabá :D ale význam tejto frázy som pochopil :D. Pri otvorení stránky ma hneď zaujalo pozadie Baškinho blogu, ktoré nám naznačuje, že blog sa bude venovať umeniu ako takému. Na tomto blogu sa môžme dozvedieť čo to o jej záujmoch, čiže kreslení a prezrieť si jej výtvory, ktoré sú fakt skvelé (Báša neviem čo robíš na gymnáziu s takýmto talentom :D ). Taktiež by som ho ohodnotil na mojej stupnici číslom 1!

     A posledným bude http://janmarino.blogspot.com/
Jankov blog som si vybral zámerne :D. Taktiež tu môžme nájsť všetko čo nám príde na rozum. Síce som čakal viac športových tém, pretože Janko je športovec, ale možno sa časom objavia :). Troška to pozadie ako zo záhrobia :D ale zaslúži si to tiež číslo 1 na mojej stupnici.

     Neviem či som tieto blogy zhodnotil správne, kedže sám som začiatočník ale taký je môj názor na mnou vybraté blogy :).

nedeľa 10. apríla 2011

Graffiti... Umenie či vandalizmus?...



     Graffiti sa začali objavovať v 60.rokoch 20.storočia. Ich rodiskom je New York. Spočiatku to boli iba také podpisy (tagy) s fixou. Neskôr sa začali objavovať prvé maľby (graffiti), so sprejmi. Spočiatku to boli len tzv. bomby. Tomuto štýlu vravíme bombing. Také niečo sa dá vytvoriť v rozmedzí 10 až 15 minút. Ale s postupom doby sa graffiti vyvíjali a boli zložitejšie, tak je tomu aj dnes. Vždy sa vytvárajú komplikovanejšie a prepracovanejšie diela. Tieto prepracované diela sa nazývajú BURNERY. Medzi prvých, ktorí začali s graffitmi v USA patrí SEEN, COPE, ktorý maľujú dodnes a to už majú po 50 rokov. V súčasnosti sa graffiti predierajú aj na umelecké výstavy. Ale hlavne ide o ten adrenalín. Dnes už existujú aj legálne steny, kde si môže prísť writer, beztrestne namaľovať. No writeri viac uprednostňujú práve ilegálne maľovanie na všelijaké miesta. Vo väčšine krajín sa pri pomaľovaní na nedovolené miesta, berie ako poškodenie cudzej veci. V tom lepšom prípade sprejer skončí iba s pokutou alebo môže ísť aj do basy. Aj sprejeri sa delia na začiatočníkov a už viac menej profesionálov. Začiatočníci sú zväčša takí, ktorí sa iba podpisujú fixami a ich diela väčšinou za veľa nestoja. Takýchto odsudzujú aj ľudia, ktorí sa graffitom venujú dlhé roky. Sprejeri sa zoskupujú aj do skupín, ktoré označujeme slovom CREW. Na Slovensko sa graffiti dostali začiatkom 90. rokov 20. storočia. Momentálne k takej najznámejšej skupine na SR patrí RASCALS, ktorý Slovensko prezentujú po celom svete, lebo si robia výjazdy do okolitých krajín. V poslednej dobe sa už začali objavovať aj tzv. obrazy postáv. Tieto diela stoja veľa námahy a hlavne talentu. Dnes už existujú aj špecializované obchody, ktoré ponúkajú rôzne druhy fixiek a sprejov. Sprejeri väčšinou maľujú na miesta kde je to dobré viditeľné. Budovy v centre mesta, vlaky, metro... Niektoré vlaky sú už však natreté farbou, ktoré sprejerovi viac menej znemožnia niečo namaľovať, lebo celé mu to stečie. Človek, ktorý také niečo tvorí tým prezentuje svoje myšlienky, pocity. Niekto berie graffiti tak, že je to iba nejaká čarbanica. Ale podľa mňa je to umelecké dielo, lebo maľovať sa človek nenaučí z dňa na deň a pri maľovaní so sprejom je to o to ťažšie, lebo je to iné ako na papieri. Pri zlej práci so sprejom sa farba môže hocikde roztiecť. Mnohí ľudia to berú ako vandalizmus, podľa mňa je to však umenie.

Bombing


Burner



Painting train

Face


Rascals (Slovensko)

sobota 9. apríla 2011

Čím som chcel byť, čím chcem byť a čím budem?

     Tak túto otázku som si položil už veľakrát. Vybrať si to správne povolanie, ktorému sa budeme venovať celý život nieje až tak ľahké ako sa môže zdať. Ja tiež ešte nie som pevné rozhodnutý čo by som mal robiť.
     Skúsme si zatiaľ zodpovedať prvú z otázok: Čím som chcel byť? Už od malička ako každý malý chlapec som sníval o tom, že raz budem slávnym futbalistom. Mojím veľkým vzorom bol David Beckham. Páčilo sa mi ako som o ňom vždy počul v médiách, videl jeho fotky v novinách. Sníval som o tom, že aj ja raz budem hrať za Manchester United a budem slávny ako on. Hlavne som túžil po sláve a potom aby ma každý poznal. Ale ako som rástol tak som zistil, že treba brať život viac realisticky :D. Tak som sa rozhodol, že budem chodiť na smetiarskom aute a budem pravým naskakovačom. Možno to mnohým z Vás príde smiešne :D, teraz sa na tom smejem aj ja. No vtedy to bolo moje vysnívané povolanie. Ako som tak rástol, rozum pribúdal :D, tak sa moje vysnívané povolania menili. Od právnika, cez bankového úradníka až po počítačového programátora.

     Čím chcem byť? Čím budem? Tak na túto otázku odpoveď nepoznám. Možno by to mohlo byť aj programovanie, i keď matematika sa mi v poslednej dobe zhnusila :D. Ale dúfam, že sa to za tie dva roky ešte vykryštalizuje tak, že si vyberiem ten správny smer. Aby som po skončení strednej a vysokej školy robil prácu, ktorá ma naozaj bude baviť a aby som do práce chodil s radosťou a nie z nechuťou. Jediná otázka, na ktorú poznám odpoveď je, že viem čím nechcem byť. Učiteľom, psychiatrom a spevákom. Učiteľom z toho dôvodu, že by som tie deti v škole asi zabil :D, preto aké sú papuľnaté a arogantné ( viem o čom hovorím, lebo som taký istý :D ) . Psychiatrom preto, lebo by mi s tých pacientov preplo a po 20 rokoch by som sa sám stal cvokom. A spevákom nechcem byť preto, lebo nechcem zatieniť Palyho Haberu svojím úžasným spevom :D. Tak to by bolo asi všetko čo som chcel povedať k tejto téme :).